Grammys 2021

See the complete list of nominees and winners of the 63rd annual Grammy Awards, presented on March 14, 2021, below.

Producer of the Year, Non-Classical

  • Jack Antonoff
  • Dan Auerbach
  • Dave Cobb
  • Flying Lotus
  • WINNER: Andrew Watt

Best Country Song

  • Miranda Lambert – Bluebird
  • Maren Morris – The Bones
  • WINNER: The Highwomen – Crowded Table
  • Ingrid Andress – More Hearts than Mine
  • Old Dominion – Some People Do

Best Country Duo/Group Performance

  • Brothers Osborne – All Night
  • WINNER: Dan + Shay & Justin Bieber – 10,000 Hours
  • Lady A – Ocean
  • Little Big Town – Sugar Coat
  • Old Dominion – Some People Do

Best Country Solo Performance

  • Eric Church – Stick That in Your Country Song
  • Brandy Clark – Who You Thought I Was
  • WINNER: Vince Gill – When My Amy Prays
  • Mickey Guyton – Black Like Me
  • Miranda Lambert – Bluebird

Best Rock Album

  • Fontaines D.C. – A Hero’s Death
  • Michael Kiwanuka – Kiwanuka
  • Grace Potter – Daylight
  • Sturgill Simpson – Sound and Fury
  • WINNER: The Strokes – The New Abnormal

Best Rock Song

  • Phoebe Bridgers – Kyoto
  • Tame Impala – Lost in Yesterday
  • Big Thief – Not
  • Fiona Apple – Shameika
  • WINNER: Brittany Howard – Stay High

Best Metal Performance

  • WINNER: Body Count – Bum-Rush
  • Code Orange – Underneath
  • In the Moment – The In-Between
  • Poppy – Bloodmoney
  • Power Trip – Executioner’s Tax (Swing of the Axe) – Live

Best Rock Performance

  • WINNER: Fiona Apple – Shameika
  • Big Thief – Not
  • Phoebe Bridgers – Kyoto
  • HAIM – The Steps
  • Brittany Howard – Stay High
  • Grace Potter – Daylight

Best Rap Album

  • D SMOKE – Black Habits
  • Freddie Gibbs & The Alchemist – Alfredo
  • Jay Electronica – A Written Testimony
  • WINNER: Nas – King’s Disease
  • Royce 5’9” – The Allegory

Best Rap Performance

  • Big Sean Featuring Nipsey Hussle – Deep Reverence
  • DaBaby – Bop
  • Jack Harlow – What’s Poppin
  • Lil Baby – The Bigger Picture
  • WINNER: Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – Savage
  • Pop Smoke – Dior

Best Traditional Pop Vocal Album

  • (Burt Bacharach &) Daniel Tashian – Blue Umbrella
  • Harry Connick, Jr. – True Love: A Celebration of Cole Porter
  • WINNER: James Taylor – American Standard
  • Rufus Wainwright – Unfollow the Rules
  • Renée Zellweger – Judy

Best Pop Duo/Group Performance

  • J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy – Un Dia (One Day)
  • Justin Bieber Featuring Quavo – Intentions
  • BTS – Dynamite
  • WINNER: Lady Gaga with Ariana Grande – Rain On Me
  • Taylor Swift Featuring Bon Iver – Exile

Best R&B Album

  • Ant Clemons – Happy 2 Be Here
  • Giveon – Take Time
  • Luke James – To Feel Love/d
  • WINNER: John Legend – Bigger Love
  • Gregory Porter – All Rise

Best Progressive R&B Album

  • Jhené Aiko – Chilombo
  • Chloe X Halle – Ungodly Hour
  • Free Nationals – Free Nationals
  • Robert Glasper – F*** Yo Feelings
  • WINNER: Thundercat – It Is What It Is

Best R&B Song

  • WINNER: Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello – Better Than I Imagine
  • Beyoncé – Black Parade
  • Tiana Major9 & EARTHGANG – Collide
  • Chloe x Halle – Do It
  • Skip Marley & H.E.R. – Slow Down

Best Traditional R&B Performance

  • The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor – Sit on Down
  • Chloe x Halle – Wonder What She Thinks of Me
  • Mykal Kilgore – Let Me Go
  • WINNER: Ledisi – Anything for You
  • Yebba – Distance

Best Latin Jazz Album

  • Afro-Peruvian Jazz Orchestra – Tradiciones
  • WINNER: Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Four Questions
  • Chico Pinhero – City of Dreams
  • Gonzalo Rubalcaba & Aimée Nuviola – Viento y Tiempo – Live at Blue Note Tokyo
  • Poncho Sanchez – Trane’s Delight

Best Large Jazz Ensemble Album

  • Gregg August – Dialogues on Race
  • John Beasley – Monk’estra Plays John Beasley
  • Orrin Evans and the Captain Black Big Band – The Intangible Between
  • John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace, and the Frankfurt Radio Big Band – Songs You Like a Lot
  • WINNER: Maria Schneider Orchestra – Data Lords

Best Jazz Instrumental Album

  • Ambrose Akinmusire – On the Tender Spot of Every Calloused Moment
  • Terri Lyne Carrington and Social Science – Waiting Game
  • Gerald Clayton – Happening: Live at the Village Vanguard
  • WINNER: Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade – Trilogy 2
  • Redman Mehldau McBride Blade – Roundagain

Best Jazz Vocal Album

  • Thana Alexa – Ona
  • WINNER: Kurt Elling featuring Danilo Pérez – Secrets Are the Best Stories
  • Carmen Lundy – Modern Ancestors
  • Somi with Frankfurt Radio Big Band – Holy Room: Live at the Alte Oper
  • Kenny Washington – What’s the Hurry
READ ALSO  Track: DMW – Twisted ft Davido & Peruzzi

Best Improvised Jazz Solo

  • Christian Scott aTunde Adjuah – Guinivere
  • Pachamama – Regina Carter
  • Gerald Clayton – Celia
  • WINNER: Chick Corea – All Blues
  • Joshua Redman – Moe Honk

Best Alternative Music Album

  • WINNER: Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters
  • Beck – Hyperspace
  • Phoebe Bridgers – Punisher
  • Brittany Howard – Jaime
  • Tame Impala – The Slow Rush

Best Musical Theater Album

  • Amélie
  • American Utopia on Broadway
  • WINNER: Jagged Little Pill
  • Little Shop of Horrors
  • The Prince of Egypt
  • Soft Power

Best Comedy Album

  • WINNER: Tiffany Haddish – Black Mitzvah
  • Patton Oswalt – I Love Everything
  • Jim Gaffigan – The Pale Tourist
  • Bill Burr – Paper Tiger
  • Jerry Seinfeld – 23 Hours to Kill

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • Flea – Acid For The Children: A Memoir
  • Ken Jennings – Alex Trebek – The Answer Is…
  • WINNER: Rachel Maddow – Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth
  • Ronan Farrow – Catch And Kill
  • Meryl Streep (& Full Cast) – Charlotte’s Web (E.B. White)

Best Children’s Music Album

  • WINNER: Joanie Leeds – All the Ladies
  • Justin Roberts – Wild Life

Best Global Music Album

  • Antibalas – FU Chronicles
  • WINNER: Burna Boy – Twice As Tall
  • Bebel Gilberto – Agora
  • Anoushka Shankar – Love Letters
  • Tinariwen – Amadjar

Best Reggae Album

  • Buju Banton – Upside Down 2020
  • Skip Marley – Higher Place
  • Maxi Priest – It All Comes Back to Love
  • WINNER: Toots & the Maytals – Got to Be Tough
  • The Wailers – One World

Best Regional Roots Music Album

  • Black Lodge Singers – My Relatives “Nikso Kowaiks”
  • Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours – Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours
  • Nā Wai Ehā – Lovely Sunrise
  • WINNER: New Orleans Nightcrawlers – Atmosphere
  • Sweet Cecilia – A Tribute to Al Berard

Best Folk Album

  • Bonny Light Horseman – Bonny Light Horseman
  • Leonard Cohen – Thanks for the Dance
  • Laura Marling – Song for Our Daughter
  • The Secret Sisters – Saturn Return
  • WINNER: Gillian Welch & David Rawlings – All the Good Times

Best Contemporary Blues Album

  • WINNER: Fantastic Negrito – Have You Lost Your Mind Yet?
  • Ruthie Foster Big Band – Live At the Paramount
  • G. Love – The Juice
  • Bettye LaVette – Blackbirds
  • North Mississippi Allstars – Up And Rolling

Best Traditional Blues Album

Frank Bey – All My Dues Are Paid
Don Bryant – You Make Me Feel
Robert Cray Band – That’s What I Heard
Jimmy “Duck” Holmes – Cypress Grove
WINNER: Bobby Rush – Rawer Than Raw

Best Bluegrass Album

  • Danny Barnes – Man on Fire
  • Thomm Jutz – To Live in Two Worlds Vol. 1
  • Steep Canyon Rangers – North Carolina Songbook
  • WINNER: Billy Strings – Home
  • Various Artists – The John Hartford Fiddle Tune Project , Vol. 1

Best Americana Album

  • Courtney Marie Andrews – Old Flowers
  • Hiss Golden Messenger – Terms of Surrender
  • WINNER: Sarah Jarosz – World on the Ground
  • Marcus King – El Dorado
  • Lucinda Williams – Good Souls Better Angels

Best American Roots Song

  • The Secret Sisters – Cabin
  • Sierra Hull – Ceiling to the Floor
  • Sarah Jarosz – Hometown
  • WINNER: John Prine – I Remember Everything
  • Lucinda Williams – Man Without a Soul

Best American Roots Performance

  • Black Pumas – Colors
  • Bonny Light Horseman – Deep in Love
  • Brittany Howard – Short and Sweet
  • Norah Jones & Mavis Staples – I’ll Be Gone
  • WINNER: John Prine – I Remember Everything

Best Song Written for Visual Media

  • Taylor Swift – Beautiful Ghosts
  • Brandi Carlile – Carried Me With You
  • Idina Menzel & Aurora – Into the Unknown
  • WINNER: Billie Eilish – No Time to Die
  • Cynthia Ervio – Stand Up

Best Score Soundtrack for Visual Media

  • Max Richter – Ad Astra
  • Kamasi Washington – Becoming
  • WINNER: Hildur Guðnadóttir – Joker
  • Thomas Newman – 1917
  • John Williams – Star Wars: The Rise of Skywalker

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Bill & Ted Face the Music
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Frozen 2
  • WINNER: Jojo Rabbit

Best Contemporary Classical Composition

  • Thomas Adès – Adès: Concerto for Piano and Orchestra
  • Richard Danielpour – Danielpour: The Passion of Yeshua
  • Carlisle Floyd – Floyd, C.: Prince of Players
  • Ted Hearne – Hearne, T.: Place
  • WINNER: Christopher Rouse – Rouse: Symphony No. 5
READ ALSO  Track: Duncan Mighty ft Wizkid – Fake Love

Best Classical Compendium

  • Mark Stone & Christianne Stotijn – Adès Conducts Adès
  • Clément Mao-Takacs – Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Nieges; Vers Toi Qui Es Si Loin
  • José Serebrier – Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto
  • WINNER: Isabel Leonard – Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke
  • Matt Haimovitz – Woolf, L.P.: Fire and Flood

Best Classical Solo Vocal Album

  • Stephen Powell – American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto
  • Nicholas Phan – Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger
  • Cecilia Bartoli – Farinelli
  • Brian Giebler – A Lad’s Love
  • WINNER: Sarah Brailey & Dashon Burton – Smyth: The Prison

Best Classical Instrumental Solo

  • Kirill Gerstein – Adès: Concerto for Piano and Orchestra
  • Igor Levit – Beethoven: Complete Piano Sonatas
  • Augustin Hadelich – Bohemian Tales
  • Daniil Trifonov – Destination Rachmaninov – Arrival
  • WINNER: Richard O’Neill – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • WINNER: Pacifica Quartet – Contemporary Voices
  • Brooklyn Rider – Healing Modes
  • Ted hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra: Hearne, T: Place
  • Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Fields
  • Dover Quartet – The Schumann Quartets

Best Choral Performance

  • The Crossing – Carthage
  • WINNER: James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers – Danielpour: The Passion of Yeshua
  • Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir – Kastalsky: Requiem
  • Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus – Moravec: Sanctuary Road
  • Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble – Once Upon a Time

Best Opera Recording

  • Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus – Dello Joio: The Trial at Rouen
  • Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus – Floyd, C.: Prince of Players
  • WINNER: The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Gershwin: Porgy and Bess
  • Il Pomo D’Oro – Handel: Agrippina
  • Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin – Zemlinsky: Der Zwerg

Best Orchestral Performance

  • Oregon Symphony – Aspects of America – Pulitzer Edition
  • Iceland Symphony Orchestra – Concurrence
  • San Francisco Symphony – Copland: Symphony No. 3
  • WINNER: Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies
  • Finnish Radio Symphony Orchestra – Lutosławski: Symphonys Nos. 2 & 3

Best Tropical Latin Album

  • José Alberto “El Ruiseñor” – Mi Tumbao
  • Edwin Bonilla – Infinito
  • Jorge Celedon & Sergio Luis – Sigo Cantado al Amor (Deluxe)
  • WINNER: Grupo Niche – 40
  • Victor Manuelle – Memorias de Navidad

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

  • Alejandro Fernández – Hecho en México
  • Lupita Infante – La Serenata
  • WINNER: Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. 1
  • Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez – Bailando Sones Huapangos con Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez
  • Christian Nodal – Ayayay!

Best Latin Rock or Alternative Album

  • Bajofondo – Aura
  • Cami – Monstruo
  • Culturo Profética – Sobrevolando
  • WINNER: Rito Paez – La Conquesta del Espacio
  • Lido Pimienta – Miss Colombia

Producer of the Year, Classical

  • Blanton Asplaugh
  • WINNER: David Frost
  • Jesse Lewis
  • Dmitriy Lipay
  • Elaine Martone

Best Engineered Album, Classical

  • JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus – Danielpour: The Passion of Yeshua
  • David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus – Gershwin: Porgy and Bess
  • Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Field
  • Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies
  • WINNER: Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Shostakovich: Symphony No. 13, “Babi Yar”

Best Remixed Recording

  • Phil Good – Do You Ever (Rac Mix)
  • Deadmau5 – Imaginary Friends (Morgan Page Remix)
  • Jasper Street Co. – Praying for You (Louie Vega Main Mix)
  • WINNER: Saint Jhn – Roses (Imanbek Remix)
  • Bazzi – Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)

Best Engineered Album, Non-Classical

  • Devon Gifillian – Black Hole Rainbow
  • Katie Pruitt – Expectations
  • WINNER: Beck – Hyperspace
  • Brittany Howard – Jaime
  • Sierra Hull – 25 Trips

Best Historical Album

  • Unique Quartette – Celebrated, 1985-1896
  • Nat King Cole – Hittin’ the Ramp: The Early years (1936-1943)
  • WINNER: Mister Rogers – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers
  • Prince – 1999 Super Deluxe Edition
  • Orchestral Maneuvers in the Dark – Souvenir
  • Bela Fleck – Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions
READ ALSO  Track: Davido - Nwa Baby

Best Album Notes

  • Various Artists – At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio 1894-1926
  • Various Artists – The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974
  • WINNER: The Replacements – Dead Man’s Pop
  • Various Artists – The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business
  • Nat Shusloff – Out of a Clear Blue Sky

Best Boxed or Special Limited Edition Package

  • Paul McCartney – Flaming Pie (Collector’s Edition)
  • Grateful Dead – Giants Stadium 1987, 1989, 1991
  • Depeche Mode – Mode
  • WINNER: Wilco – Ode to Joy
  • Various Artists – The Story of Ghostly International

Best Recording Package

  • Coldplay – Everyday Life
  • Lil Wayne – Funeral
  • Grouplove – Healer
  • Caspian – On Circles
  • WINNER: Desert Sessions – Vols. 11 & 12

Best Roots Gospel Album

  • Mark Bishop – Beautiful Day
  • The Crabb Family – 20/20
  • The Erwins – What Christmas Really Means
  • WINNER: Fisk Jubilee Singers – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)
  • Ernie Haase & Signature Sound – Something Beautiful

Best Contemporary Christian Music Album

  • Cody Carnes – Run to the Father
  • Hillsong Young & Free – All of My Best Friends
  • We The Kingdom – Holy Water
  • Tauren Wells – Citizen of Heaven
  • WINNER: Kanye West – Jesus Is King

Best Gospel Album

  • Antony Brown & group therAPy – 2ECOND WIND: READY
  • Myron Butler – My Tribute
  • Ricky Dillard – Choirmaster
  • WINNER: PJ Morton – Gospel According to PJ
  • Kierra Sheard – Kierra

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship – The Blessing (Live)
  • Lecrae Featuring Kirk Franklin – Sunday Morning
  • We The Kingdom – Holy Water
  • Tauren Wells Featuring Jenn Johnson – Famous For (I Believe)
  • WINNER: Zach Williams & Dolly Parton – There Was Jesus

Best Gospel Performance/Song

  • Melvin Crispell III – Wonderful Is Your Name
  • Ricky Dillard Featuring Tiff Joy – Release (Live)
  • Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News – Come Together
  • Travis Greene – Won’t Let Go
  • WINNER: Jonathan McReynolds & Mali Music – Movin’ On

Best New Age Album

  • Laurie Anderson, Tenzin Choegyal, and Jesse Paris Smith – Songs from the Bardo
  • Priya Darshini – Periphery
  • Superposition – Form//Less
  • WINNER: Jim “Kimo” West – More Guitar Stories 
  • Cory Wong & Jon Batiste – Meditations

Best Music Film

  • Beastie Boys – Beastie Boys Story
  • Beyoncé – Black Is King
  • Freestyle Love Supreme – We Are Freestyle Love Supreme
  • WINNER: Linda Ronstadt – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
  • ZZ Top – That Little Ol’ Band From Texas

Best Music Video

  • WINNER: Beyoncé – Brown Skin Girl
  • Future Featuring Drake – Life Is Good
  • Anderson .Paak – Lockdown
  • Harry Styles – Adore You
  • Woodkid – Goliath

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • John Beasley & Maria Mendes – Asas Fechadas
  • WINNER: Jacob Collier – He Won’t Hold You
  • Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnkaye Kencridk & Amanda Taylor – Desert Song
  • Alan Broadbent & Pat Metheny – From This Place
  • Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens – Slow Burn

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • Hildur Guðnadóttir – Bathroom Dance
  • WINNER: John Beasley – Donna Lee
  • Remyle Boef- Honeymooners
  • Alvin Chea & Jarrett Johnson – Lift Every Voice and Sing
  • Jeremy Levy – Uranus: The Magician

Best Instrumental Composition

  • Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Baby Jack
  • Christian Sands – Be Water II
  • Alexandre Desplat – Plumfield
  • WINNER: Maria Schneider – Sputnik

Best Contemporary Instrumental Album

  • Christian Scott Atunde Adjuah – Axiom
  • Jon Batiste – Chronology of a Dream: Live at the Village Vanguard
  • Black Violin – Take the Stairs
  • Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell – Americana
  • WINNER: Snarky Puppy – Live at the Royal Albert Hall

Best Dance/Electronic Album

  • Arca – Kick I
  • Baauer – Planet’s Mad
  • Disclosure – Energy
  • WINNER: Kaytranada – Bubba
  • Madeon – Good Faith

Best Dance Recording

  • Diplo & SIDEPIECE – On My Mind
  • Disclosure Featuring Aminé & Slowthai – My High
  • Flume Featuring Toro y Moi – The Difference
  • Jayda G – Both of Us
  • WINNER: Kaytranada Featuring Kali Uchis – 10%

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
Shake It

Track: D’Banj Ft. Tiwa Savage – Shake It

DB Records Boss, D’Banj Aka Kokomaster returns with a brand new track…
Chidinma

Chidinma Gifts Her Mom A Multi Million Naira Mansion As Birthday Gift

Chidinma Ekile, popularly known by her stage name Chidinma on Saturday took…

Track: DMW – Twisted ft Davido & Peruzzi

DMW Music Premieres a brand new single titled “Twisted”. “Twisted” is a…